رای دادن یا ندادن؛ مسئله این است؟

این روزها که مسئله همینه، رأی دادن یا ندادن. مردم مذهبی و موافق حکومت، اکثراً بحث می کنن که به کس رأی بدیم و اصلاً به رأی ندادن و تأثیراتش فکر نمی کنن و قشری که موافق حکومت نیست، به نظرش رأی دادن تأثیری نداره و نتیجه از قبل تعیین شده، یه این که همه ی کاندیدا ها مثل هم هستن و فرقی نداره کدوم رأی بیاره.

یه استدلالی که قشر موافق حکومت میگن و برای من قابل پذیرش نیست، اینه که هرچی دشمن میگه باید مخالفش عمل کنیم، یا یه وقت یه کاری نکنیم که دشمن خوشحال بشه.

این حرف ینی ما باید همش حواسمون به دشمن باشه و بر اساس رفتارهای دشمن، رفتارهای خودمون را تنظیم کنیم. ینی معیار ما دشمنه، اگه کاری کردیم که دشمن خوشحال شد، اون کار اشتباهه و اگه دشمن ناراحت شد، اون کار درسته. اگه فرض کنیم که به خدا و اسلام و پیامبر، ایمان داریم، این صحبت ینی ما کاملاً بر حقیم و دشمن ما کاملاً باطل. ینی نیازی نیست کارای خودمون را با معیارهای اسلام مقایسه کنیم.

مشکل دیگه ای که این استدلال به وجود میاره (وقتی خیلی مردم طبق اون استدلال رفتار کنن) اینه که دشمن باهوش میتونه به رفتارهای اون مردم، جهت بده. مثلاً خودش را از یه رفتاری ناراحت نشون بده و باعث بشه مردم اون رفتار را تکرار کنن.

مورد بعدی ساده انگاری ایه که در قبال رسانه ی باهوشی مثل BBC داریم. این که دقیقاً همون چیزیو که می خواد میگه. ینی اگه میگه «ملت ایران، رأی ندید» دقیقاً همینو می خواد. شاید یه سری رسانه های سطح پایین تر، این رفتار را داشته باشن، ولی BBC را میشناسیم. رسانه ی تازه به دوران رسیده ای نیست. پس هدفش چیه؟ چرا به نظر می خواد مردم ایران را متقاعد کنه که رأی ندن؟

قدیما که هالیوود می خواست تبلیغ سیگار کنه، نمیومد فیلم در مورد خوبی سیگار بسازه، فیلم های مختلف با داستان های مختلف می ساخت که تو خیلیاش بازیگرهای معروف و محبوب، سیگار می کشیدن. در خیلی موارد دیگه هم اینو میبینیم که داستان اصلی فیلم، تبلیغ اصلی نیست، بلکه چیزای جانبی توی فیلم، بار تبلیغ را به دوش می کشن. در مورد رسانه های مخالف هم (مخصوصاً BBC) رأی دادن یا ندادن ما خیلی تفاوتی نداره، هدف اصلی تفرقه انداخته و وقتی رسانه ی ملی شرایط را مهیا کرده و اینو در جامعه جا انداخته که کسی که رأی نمیده مخالف حکومته و پیرو صحبت های دشمن، طبیعتاً BBC از این فرصت استفاده می کنه و جهت میده به قشری که مخالف حکومت هستن که رأی ندن و این طوری با حکومت مخالفت کنن. علاوه بر این، با بدتر شدن شرایط اقتصادی و افزایش افراد ناراضی از حکومت، BBC مخاطبهای خودش هم افزایش میده.

خب، چاره چیه؟ به نظر من تو این شرایط باید به خودمون یادآوری کنیم که اونی که رأی میده، دشمن اونی که رأی نمیده نیست. حرف مخالفمون را بشنویم، نادیده نگیریم. رأی دادن یا ندادن یک شخص، معیاری برای قضاوت اون شخص نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *