مثلث نور دهی

نوردهی

نوردهی چیست؟

نور دهی مناسب، یکی از عوامل مهم برای به دست آوردن یک عکس خوب است. به همین خاطر یاد گرفتن روش های تغییر نور عکس، برای گرفتن عکس خوب ضروری است. توجه داشته باشید نور محیط با نور عکس متفاوت بوده و می توان در محیط های تاریک با استفاده از تنظیمات مناسب، عکس روشن و یا در نور زیاد، عکس تاریک گرفت.

 

تصویر لامپ مهتابی

استفاده از سرعت شاتر بالا برای گرفتن عکس تاریک از لامپ مهتابی

استفاده از سرعت شاتر پایین برای گرفتن عکس روشن، ساعتاتی پس از غروب آفتاب

عوامل موثر بر نوردهی

در این قسمت عوامل موثر بر نوردهی را ذکر کرده و بررسی می کنیم. منظور از این عوامل، تنظیمات از دوربین است که با تغییر آن ها می توان نور عکس خروجی را تغییر داد.

سرعت شاتر

شاتر که یکی از اجزای بدنه ی دوربین است، مقدار زمانی را که نور به سنسور (فیلم) برخورد می کند، کنترل کرده و روی نور عکس تاثیر می گذارد. هر چه این زمان کمتر باشد، نور عکس کمتر بوده و بالعکس. واحد سرعت شاتر، ثانیه بوده و اعدادی که معمولاً استفاده می شوند به این صورت هستند:
۱/۸۰۰۰s, 1640s, 1/30s, 1s ,5s, 30s

سرعت شاتر کمتر یعنی زمان بیشتر نوردهی و در نتیجه روشنایی بیشتر عکس. سرعت شاتر با نوردهی عکس رابطه عکس دارد. به طور مثال با دوبرابر شدن سرعت شاتر، نوردهی عکس یک واحد کاهش پیدا می کند.

 

سرعت شاتر: ۱/۲۰ ثانیه

سرعت شاتر: ۱/۱۰ ثانیه

سرعت شاتر: ۱/۵ ثانیه

دیافراگم (Aperture)

دیافراگم یکی از مشخه های لنز است. هرچه دیافراگم باز تر باشد، به این معنی است که دهانه ی لنز، نور بیشتری را از خود عبور داده و درنتیجه مقدار نوری که به سنسور (فیلم) می رسد، افزایش پیدا می کند.

 

پره های دیافراگم در لنز

دیافراگم در بسته ترین حالت (f/16)

دیافراگم در بازترین حالت (f/2.8)

دقت داشته باشید که عدد های ذکر شده برای عکس های بالا (f/2.8 و f/16) مختص به لنزیست که در عکس نشان داده شده و در لنز های مختلف، مقدار دیافراگم در بسته ترین و باز ترین حالت عدد های متفاوتی است.

همان طور که تصاویر می بینید، عدد دیافراگم بزرگتر، یعنی دریچه ی بسته تر و نتیجه، نور کمتر. پس هرچه عدد دیافراگم بزرگتر باشد، نور کمتری به سنسور رسیده و نور عکس کاهش می یابد. به طور مثال در صورتی که عدد دیافراگم دوبرابر شود، نور عکس (Exposure) دو واحد کاهش می یابد.

 

دیافراگم: f/4

دیافراگم: f/6.3

دیافراگم: f/8

ایزو (ISO)

ایزو، معیاری برای حساسیت سنسور است. تغییر ایزو، تاثیری بر مقدار نوری که به سنسور برخورد می کند ندارد، بلکه با تغییر میزان تقویت خروجی سنسور، نور عکس را کم یا زیاد می کند. سنسور با دریافت نور، جریانی می دهد که برای تبدیل شدنش به عکس نیاز به تقویت دارد. میزان تقویت خروجی سنسور با ایزو رابطه ی مستیقم دارد. هرچند وجود ایزو های بالاتر در دوربین باعث افزایش قیمت آن می شود، اما به دلیل نویزی که استفاده از ایزو های بالا ایجاد می کند، بهتر است تا حد امکان از ازیوهای پایین تر استاده شود.

با دوبرابر شدن ایزو، نور عکس بیشتر شده و یک واحد افزایش می یابد.

برای بهتر متوجه شدن تفاوت نویز در تصاویر زیر، بر روی آن ها کلیک نموده در در صفحه ای جدید با اندازه ی اصلی باز شوند.

 

ایزو: ۱۲۸۰۰

ایزو: ۳۲۰۰

ایزو: ۸۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *